Sladký problém
Věděli jste, že počet diabetiků každý rok stoupá? Cukrovka (diabetes mellitus) je civilizační choroba, při které je v těle porušené hospodaření s cukrem. Zdravé tělo si dokáže hladinu cukru (glukózy) v krvi hlídat samo – ať už sníme sladký zákusek nebo naopak celý den hladovíme, hladina cukru nám nevybočí z rozumných mezí.Tělo diabetika toto nedokáže. Proto je dobré vědět pár základních věcí.
Jak vůbec cukrovka vzniká?
V případě, že příslušné buňky slinivky břišní přestanou produkovat důležitý hormon inzulin (který snižuje hladinu cukru v krvi), tak mluvíme o cukrovce I. typu, která se častěji objevuje už v dětském věku.
Cukrovka II. typu (dříve se označovala jako „stařecká“) bývá naopak častější u seniorů. Při ní je sice produkce inzulinu normální, ale ostatní buňky těla ho přestávají vnímat, takže už neúčinkuje.
Ještě existuje tzv. „těhotenská“ cukrovka, která se může přechodně projevit během gravidity.
U každého diabetika může nastat jak HYPERglykemie (vysoká hladina cukru v krvi), tak i HYPOglykemie (nízká hladina cukru v krvi). Jaké jsou mezi těmito stavy rozdíly, jak je rozpoznat a případně řešit?
Hyperglykemie je přebytek cukru v krvi
– rozvíjí se pomalu (v řádu hodin i dnů)
– ohrožuje diabetika druhotnými komplikacemi, ale neohrožuje jej bezprostředně na životě
Projevy:
– pacient se potácí, je mu špatně od žaludku, může ho bolet břicho
– je červený v obličeji, zpocený
– má pocity žízně, hodně pije a hodně močí
– dech může být cítit po acetonu (přebytečný cukr je v těle odbouráván na acetonové deriváty)
– při dlouhém trvání tohoto stavu může diabetik upadnout do bezvědomí
Řešení:
Pokud je toho pacient schopen, pomůžeme mu zjistit hladinu glukózy v krvi (používá se k tomu jednoduchý přístroj – glukometr – ten mívají diabetici u sebe) a případně si vzít léky, které má pro danou hodnotu glykemie použít. Když pacient nedokáže spolupracovat, postaráme se o něj dle aktuálního stavu: buď jej odvezeme na lékařské vyšetření, nebo voláme záchrannou službu.
Hypoglykemie je nedostatek cukru v krvi
– rozvíjí se rychle (v řádu minut)
– může ohrozit na zdraví i na životě
Projevy:
– pacient je unavený, malátný, spavý, tzv. mu „docházejí baterky“
– je bledý a studeně zpocený
– časté jsou změny na psychice, může být dezorientovaný až agresivní
Řešení:
Když je pacient dostatečně při vědomí a dokáže se sám napít, tak mu podáme rychlý zdroj cukru – třeba sladký nápoj nebo hroznový cukr. Pokud se jeho stav po pár minutách nezlepší, nebo když není schopen spolupracovat, postaráme se o něj jako o pacienta v bezvědomí. To znamená, že přivoláme záchrannou službu, udržujeme volné dýchací cesty a hlídáme dýchání do příjezdu záchranné služby.
Co dělat, když si nejsme jistí,
jestli se jedná o HYPOglykemii nebo HYPERglykemii? V případě, že je pacient dostatečně při vědomí, tak mu podáme cukr. Při hypoglykemii se jeho stav rychle zlepší. Při hyperglykemii jedna sklenka limonády nebo kostka cukru stav nezhorší. Nikdy ale nepodáváme cukr pacientovi v bezvědomí.
Malý úkol na závěr
Rodina Novákových si vyšla na výlet na zříceninu. Šla s nimi i maminka Petra, která má od dětství cukrovku. Těsně před vrcholem kopce narazili na dalšího turistu. Je to David, kterému je kolem padesátky a cukrovku mu zjistili teprve nedávno. Prý má zhubnout, proto šel na výlet. Jenže David už nemůže dál, hrozně se mu chce spát, třesou se mu ruce i nohy. Zůstal sedět na lavičce, kde jej našli Novákovi. Petra má v batohu: inzulin včetně injekčních stříkaček, dvě lahve s vodou a jednu s pomerančovým džusem, řízky s chlebem a několik sušenek pro děti. Jak mohou Davidovi pomoct?
(řešení získáte, když myší označíte následující řádky)
David je bezprostředně ohrožen hypoglykemií. Pomůže mu podání rychlého zdroje cukru. Novákovi mu tedy nabídnou džus, který obsahuje ovocný cukr. Pokud by se jeho stav nelepšil, neprodleně zavolají záchrannou službu. Pozor, podání inzulinu v takové situaci by bylo velmi nebezpečné a na životě ohrožující.