Nejen velká ochota pomoci, zároveň i znalost správných postupů jsou nesmírně důležité, abyste dokázali vhodně komunikovat s osobou, kterou zasáhla nějaká mimořádná událost a pomohli jí překonat nepříjemnou situaci. Před několika dny si náš tým Humanitární jednotky ověřil v praxi, že kurzy první pomoci a první psychické pomoci mají smysl a jsou dobře využitelné v praxi.

Starší pár lidí přišel kvůli požáru o svou dřevěnou chatku, kde shořely i jejich osobní věci, doklady, léky a další věci. Bezprostředně po požáru odmítli nouzové ubytování a zůstali na místě požáru zejména proto, že s nimi bydlí i několik koček, kterých se nechtěli vzdát. Druhý den jsme byli požádáni místními hasiči o pomoc těmto lidem alespoň ve formě základního oblečení, hygienických potřeb, pitné vody, polštářů, dek a základních potravin, které tam náš dvoučlenný tým dopravil. Ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči jsme jim pomohli také postavit provizorní přístřešek, protože stále nechtěli opustit původní místo.

Tento starší pár potřeboval kromě hmotné pomoci také psychickou podporu po prožitém traumatu. Tým naší Humanitární jednotky jim na místě poskytoval první psychickou pomoc, kdy se konečně povedlo starší paní po požáru rozmluvit a díky tomu zjistit, že oba lidé pravidelně užívají léky, které nelze ze dne na den vysadit. Zároveň při rozhovoru vyšlo najevo, že paní odmítla ošetření od záchranky bezprostředně po požáru. Práce našeho týmu Humanitární jednotky na místě vedla nakonec i k tomu, že starší paní se nechala odvést do nemocnice na vyšetření a předepsání potřebných léků.

Naše pomoc na místě byla velmi vítána a pro ty dva lidi bylo důležité i to málo, co jsme ji mohli poskythnout. V tu chvíli to málo bylo pro ně hrozně moc.

All comments