V sobotu ráno se do Dubče sjeli dobrovolníci z Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1 a Litoměřic, aby vyzkoušeli své síly a um při stavbě mobilních protipovodňových bariér. Zároveň to spojí také s tréninkem obsluhy vlastního technického vybavení, které používají při mimořádných událostech.

Po příjezdu všech účastníků a rychlého občerstvení jsme absolvovali bezpečnostní kolečko, jak se chovat / nechovat v areálu, kde nás aktuálně hostí. Zazněly také zásady, jak se chovat na cvičeních a zásazích, kde jsou naši dobrovolníci a členové Humanitární jednotky nasazeni. Pak už se šlo na věc a počasí nám přálo, abychom si to parádně užili za slunce.

Naši dobrovolníci se rozdělili na muže a ženy. Muži šli na první část stavby protipovodňových mobilních zábran včetně patřičné instruktáže od pracovníků Správy služeb hlavního města Prahy, kteří celý areál obsluhují. Ženská část se mezitím věnovala našemu humanitárnímu vozíku, kdy si pod dohledem zkušených kolegů zkusily sami zabezpečit náš vozík proti pohybu jako kdyby právě dojel na místo zásahu a vyndat z něj naši techniku, např. nafukovací stan. Pár zkušených kolegů bylo na vysílačce pro případné pomocné rady. Díky tomu jsme trénovali i radiokomunikaci a pomoc na dálku mezi méně zkušenými a zkušenějšími členy.

Po následné výměně dojmů a zhodnocení jsme se vrhli na odpolední část, kdy jsme společně trénovali stavbu mobilních protipovodňových zábran a pokračovali až do večera. Jak se blížila noc, začali jsme si budovat vlastní zázemí pro přespání, což spočívalo v nafouknutí našeho stanu, sestavení lehátek atd. Když už bylo téměř hotovo dali jsme si k překvapení téměř všech přítomných cvičný výjezd, kdy jsme simulovali telefonát s žádostí o naši pomoc a dojezd na určené místo. Bylo potřeba v rychlém tempu sbalit náš pohotovostní vozík včetně postaveného stanu. Jen pár lidí vědělo, že se jedná o smyšlený výjezd. Bylo úžasné pozorovat, jak vše rychle fungovalo velmi rychle a byli jsme opět připraveni k výjezdu na pomoc. Za chvíli jsme se opět vrátili do areálu a znovu se připravovali na přespání, které už proběhlo bez dalších překvapení.

Druhý den dopoledne jsme na protipovodňovém polygonu přivítali i veřejnost, nebo např. dobrovolné hasiče z SDH Tuklaty, která měla zájem se podívat na ukázku a nácvik stavby mobilních protipovodňových bariér.

Bylo to velmi přínosné cvičení v přátelské atmosféře, kdy se hodí a patří velmi poděkovat Správě služeb hlavního města Prahy.

All comments