Akce na Peiře neboli Peiragon 2018 se konal 27.7. - 29.7. v areálu Peira v Jesenici u Rakovníka. Účastnilo se nás celkově cca 23 osob. Program začal už v pátek večer, kdy nás Richard seznámil krátkou přednáškou s diskuzí se svými zkušenostmi z mezinárodních misí a aktivit s ČČK v Nepálu. Je opravdu důležité pečlivě naslouchat zasaženým zemím, aby bylo jasné, jakou pomoc přesně potřebují a co bude nejvíce efektivní. Následovala volná zábava.

V sobotu dopoledne nás čekalo cvičení zastřešené naší sekcí, která se soustředí na První psychickou pomoc a procvičovala se komunikace v týmu a se zasaženou osobou při řešení mimořádné události. Děkujeme Tamaře a jejímu týmu za přípravu a realizaci.

Odpoledne bylo zaměřené na trénink štábní činnosti (jeden tým), řízení a vysílání jednotek (zbylé týmy) do nedalekého terénu, kde plnili úkoly a požadavky od štábu. Jednalo se nalezení rozmístěných skladů, zjištění jejich obsahu a následný převoz materiálu dle požadavků štábu, který dostával požadavky od imaginárních starostů obcí zasažených povodní (pouze jako). Trénoval se tím jak štáb, tak i komunikace s týmy prostřednictvím aplikace Slack. Kvůli blížící se velké bouřce, která nás nakonec obešla obloukem, jsme byli nuceni předčasně stáhnout všechny týmy z terénu, což se reálně také může stát a bylo dobré si to vyzkoušet.

Následovala malá pauza a rychlé přeskupení sil, kdy jsme naším obytným autem MAC zatarasili vstup do tábora a vymezili prostor bezpečnostní páskou. Vyčkali jsme na příchod reálně ubytovaných dětí, vracející se po dvou dnech mimo jejich chatky a simulovali zasažení chatiček neznámým hmyzem. Ubytované děti nás následovaly do jídelny, kde jsme jim poskytli více informací a oznámili že do chatiček nyní nemohou. Následně jsme s nimi anglicky vyplňovali dotazníky kvůli jejich údajům a identifikaci zavazadel v chatkách s tím, že děti budeme následně odvážet do náhradního ubytování tak, aby se k nim poté dostala správně jejich zavazadla. Dva naši dobrovolníci simulovali v bezpečnostních oblecích a maskách reálné prohledávání chatek a měření hodnot. Dětem bylo podáno občerstvení.

V neděli probíhal sběr rozmístěných materiálů v terénu a hlavně první pomoc zážitkem, kdy Jarka namaskovala 18 zraněných dětí z tábora a umístila je do jedné chatky a my jsme pak dělali zásah u hromadné události za použití třídící metody START. Jedna půlka byli zachránci z ČČK a druhá půlka simulovala ZZS (Zdravotnickou záchrannou službu). Námět byl výbuch pyrotechniky v chatce. 

Za parádní víkend, spoustu aktivit a výborné jídlo děkujeme hlavním aktérům realizačního týmu Jarce a Richardovi a všem dalším, kdo se jakýmkoli způsobem podíleli na přípravách a realizaci.

All comments