Dne 16. února 2017 v 18:00 se zhruba 30 členů naší Humanitární jednotky (dále HJ) sešlo v Equinoxe bowlingu v Obchodním centru Nový Smíchov, aby se zúčastnili slavnostního předání “velitelských klíčů” od HJ, kdy se její novou velitelkou stala Bára Miléřová po Richardovi Smejkalovi. Po úvodních proslovech, gratulacích a nastínění nových vizí nastalo hromadné focení především s odkazem na mezinárodní akt “I Am Not A Target”, kterým se odsuzují útoky na humanitární pracovníky operující pod Červeným křížem.

Po skončení oficialit, kdy se sešlost měla začít věnovat bowlingu zazvonil Richardovi Smejkalovi telefon, kterým mu zástupci města Prahy oznámili, že na Letišti Václava Havla Praha nahlásil anonym bombu. Z bezpečnostních důvodů došlo k evakuaci a zastavení letů na Terminálu 2. Nikdo by nevěřil, že “dokonale načasovaný” telefonát mohl být reálný, a přesto byla většina přítomných dobrovolníků připravena postupně organizovaně vyrazit směr Letiště. V 19:41 a Letiště potvrdilo potřebu asistence Humanitární jednotky. V 19:45 dorazila na místo naše průzkumná skupina, která po prvním telefonátu vyrazila na obhlédnutí situace. Po získání bližších informací povolala zbytek akceschopných dobrovolníků k ostrému zásahu.

Pomoc Humanitární jednotky spočívala v zprostředkování informací především v angličtině pasažérům, kteří se evakuovali do Terminalu 1. Dále jsme pomáhali s navigací cestujících po následném znovuotevření Terminálu 2 a zajištění předlékařské pomoci 4 cestujícím, kteří měli zdravotní obtíže. Jedné z cestujících, která musela na ošetření na místní ambulanci, pomohli členové HJ zjistit u zástupců letecké společnosti informace o jejím zrušeném letu a jak zařídit ubytování do doby než bude vypraven náhradní let.

Hlavní činnost HJ na tomto zásahu byla ukončena v 22:15 a při tomto ostrém výjezdu zasahovalo našich 21 členů.

All comments