Informace o novém koronaviru Covid 19 v současnosti proudí z mnoha stran, také bychom rádi připomněli důležitá fakta.

O koronaviru

Covid 19 je nový typ koronaviru, velice rychle se šířící mezi lidmi. Způsobuje respirační onemocnění. Základní příznaky jsou horečka, celková slabost, kašel zejména suchý a dušnost. Vážnější průběh nemoci může mít za následek zápal plic. Nejvíce ohrožení jsou lidé ve věku nad 60 let, nebo osoby trpící chronickým onemocněním plic, kardiovaskulárním onemocněním, zvýšeným krevním tlakem, či diabetem.

Přenos viru

Covid 19 je kapénková infekce, to znamená, že se šíří kapénkami uvolněnými od nakažených osob, zvláště při kýchání nebo kašlem. Nakažlivé mohou nějakou dobu zůstat tyto viry v kapénkách také na povrchu často exponovaných míst, například kliky dveří, madla v MHD atd.

Inkubační doba se pohybuje mezi 2 až 14 dny.

Prevence

Jako zásadní preventivní opatření se doporučuje:

- důsledná osobní hygiena - zejména správné a dostatečně dlouhé (alespoň 20 sekund) mytí rukou. Když není po ruce dezinfekční mýdlo, postačí i klasické v dostatečném množství. Návod na správné hygienické mytí rukou naleznete v ilustracích ve foto galerii.

- minimalizování kontaktu nemytých rukou s očima, ústy či nosem.

- kašlání a kýchání směřovat do jednorázových kapesníků, které ihned vyhodíme, nebo když není po ruce do předloktí. Kapénky z rukou se při kontaktu přenesou na jiné povrchy či lidi.

- nošení roušky na veřejnosti (v obchodech, MHD atd). Pokud není k dispozici rouška, pro tento účel stačí zakrytí úst a nosu šátkem, nebo improvizovanou rouškou z látky.

- minimalizovat kontakt s větším počtem osob.

Léčba

Konzumování alkoholu, česneku, proplach nosu, kloktání ani jiné více či méně oblíbené domácí léčebné metody na koronavir nezabírají. Pro nemocného s lehkým průběhem v domácím léčení je důležitá izolace od členů své rodiny, klid a odpočinek. V tuto dobu se léčí jenom příznaky nemoci, teda zvýšená teplota či kašel.

 

Doporučení jak se chovat v domácí karanténě

na svých stránkách podrobně popisuje například Státní zdravotní ústav.

Doporučení v zkratce:

-  Zůstaňte doma - nevycházejte z domu, jenom pokud potřebujete k lékaři.

-  Izolace znamená izolaci - straňte se fyzického kontaktu s ostatními členy vaší domácnosti, to platí také pro domácí mazlíčky. Izolujte se v určeném prostoru a použijte roušku, když z něj vycházíte. Pokud se dělíte o prostory toalety, po každé návštěvě je nutný úklid, ideálně dezinfekce.

-  Telefon - dřív než vyrazíte, i svému lékaři, nejdřív zatelefonujte a vyrazte za ním až po domluvě. Když se zdravotní stav zhorší, zatelefonujte svému praktickému lékaři. Linku 112 nebo 155 nezatěžujeme, pokud se nejedná o nouzovou situaci.

-  Rouška - roušku noste vždy, když jste v kontaktu s členy rodiny, nebo jdete k lékaři. Ostatním členům rodiny se také doporučuje její nošení po dobu vzájemného kontaktu s izolovaným.

-  Kryjte se - když kýcháte nebo kašlete, nedělejte to do dlaně. Když stihnete, vezměte si jednorázový kapesník, který se hned vyhodí, nebo se zakryjte předloktím. Následuje pečlivé umytí rukou.

-  Ruce myjte pořádně - dostatkem mýdla, správnou technikou po dobu alespoň 20 sekund. Použijte vlastní ručník.

-  Nesdílejte - vyčleňte si vlastní nádobí, příbory, utěrku na nádobí, ručník atd. Společné praní realizujte na nejvyšší možnou teplotu (vhodnou pro dané materiály) a pro kontakt s prádlem používejte rukavice. Své obavy či pocity sdílet můžete :o).

-  Bez návštěv - nezvěte k sobě návštěvy. Když čekáte dovoz potravin nebo kurýra, domluvte se na předání mezi dveřmi. Použijte roušku a držte si dostatečný odstup. Informujte o tom, že vaše domácnost je v karanténě.

-  Dvojité balení odpadu - použité kapesníky a jiný odpad od osoby v izolaci se již v prvním plastovém pytli řádně zaváže a poté vloží do druhého čistého pytle, který po zavázání může putovat do komunálního odpadu.

- Sledujte se - pozorujte příznaky onemocnění u sebe a u členů své rodiny. Nové symptomy, nebo zhoršení stávajících konzultujte s lékařem.

 

Informace a kontakty

Všechny důležité kontakty v kostce jsou k dispozici na webe Ministerstva zdravotnictví ČR

Nonstop infolinka Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370.

Senioři a lidé v nouzi mohou využít infolinku Magistrátu hl. m. Prahy 800 160 166 k objednaní potravin, léků z lékárny nebo venčením pejsků dobrovolníky.

Aktuální národní opatření

V současnosti je vyhlášena celosvětová pandemie, vládami jsou přijímána opatření na zamezení šíření. Opatření aktuálně platné pro Českou republiku můžete najít například na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Správná technika mytí rukou

Zdroje:

https://cervenykriz.eu

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandemie_COVID-19#Charakteristika_nemoci

https://koronavirus.mzcr.cz

All comments