Od pátku 13.3.2020 je Magistrátem hl. m. Prahy zřízená bezplatná telefonní linka 800 160 166, která je určena zejména seniorům, ale také lidem v nouzi, pro řešení problémů souvisejících s koronavirem Covid 19. Jedná se o problémy nezdravotního charakteru. Zdravotní situaci je nutné i nadále telefonicky konzultovat s obvodním lékařem,  krajskou hygienickou stanicí (linky 773 782 850 a 773 782 856 ) nebo ve vážné situaci se záchrankou tel. č. 155 nebo 112.

Lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi virovou infekcí Covid 19, tedy senioři, mají doporučeno zdržovat se v domácím prostředí a pokud možno nevycházet mezi lidi. Také je doporučeno minimalizovat návštěvy jiných lidí ve svých domovech. U mnohých seniorů, tímto vznikají starosti se zajištěním kontinuity jejich současné léčby, péče o jejich domácí mazlíčky a chodu jejich domácnosti.

Na lince 800 160 166 mohou požádat o pomoc s nákupem potravin přímo z obchodu nebo prostřednictvím spolupracujících e-shopů, s vyzvednutím léků a zdravotnických potřeb z lékárny a venčení pejsků za pomoci dobrovolníků Českého červeného kříže. Služba ani doprava není placena, objednatel hradí jenom nákup.

Dobrovolníci v ochranných pomůckách (rouška a rukavice) se před předáním služby prokážou identifikační kartou, jejich kontakt se seniorem je minimální, nejedná se o pomoc v domácnosti. Klademe obrovský důraz na minimalizování možnosti zavlečení nákazy.

Partneři linky 800 160 166 jsou Praha.eu, Košík.cz, rohlik.cz, Invia.cz, Český červený kříž, ŽIVOT 90, Junák - český skaut. Dobrovolníci našeho spolku pomáhají jak v terénu, tak i jako operátoři linky.

Přihlásit se jako dobrovolník je možné na www.pomahamepraze.cz, i když je v tuto chvíli počet přihlášených dobrovolníků mnohonásobně větší než je aktuální potřeba, registrace je možná pro budoucí potřebu.

All comments