Víte, co Vaše děti právě dělají?

Domácí prostředí, tak důvěrně známé místo. Někdy ale může přinést jisté riziko. Dětské fantazii a zvídavosti nic neujde. Předměty, které je jinak nezajímají, nebo činnosti, které běžně nedělají, mohou posléze nabýt nový rozměr. Nebo jednoduše v zápalu hry nedávají pozor.

Přinášíme několik oblastí, které vnímáme jako rizikové z pohledu úrazů v domácnostech. Prosíme přesvědčte se, že ve Vaší domácnosti jsou v pořádku.

- Elektrika - starší děti by měly být poučeny jaká jsou rizika hraní nebo nesprávné manipulace  s elektrickými zásuvkami. Pro bezpečnost malých dětí opatříme zásuvky bezpečnostními kryty.

- Čistící prostředky  - vysvětleme dětem k čemu slouží naše chemikálie a jaké nebezpečné můžou být při jejich nevhodném použití. Čistící prostředky, prací prostředky, hnojiva, a to kapalné, granulované nebo práškové, to všechno držíme v neporušených obalech pevně zavřené mimo dosahu malých dětí. Zvláštní pozornost věnujeme uložení kapslí na praní nebo do myčky, ty jsou totiž hodně lákavé, zejména svou barevností a obsahují velké množství saponátu.

- Léky  - nepatří do rukou dětem, bez dozoru ani těm starším. Ujistíme se, že tomu naše děti rozumějí. Mějme léky v originálních krabičkách vždy v domácí lékárničce, nikdy ne volně, platí to i pro vitamíny. Stejně tak není dobré před dětmi užívat léky s vysvětlením, že si maminka (babička nebo kdokoli) dá jen bonbónek. Některé léky svým tvarem či barvou oblíbené bonbónky hodně připomínají.

- Popáleniny - dávejme pozor při vaření, držadla od pánviček otáčejme směrem ke zdi, aby o ně děti nezavadily a nestrhly je na sebe. Když děti pomáhají na stolečku, ujistěme se, že na ně horký olej nebo pára nemůže dosáhnout.  Horké nápoje na stole umísťujeme déle od okraje. Starším dětem asistujeme při manipulaci s horkými předměty, například když se učí jak se žehlí atd.

- Malé předměty  - zejména když si starší sourozenec  hraje v pokojíčku s malými hračkami, nebo manipulujeme s malými předměty, zamezme dosah malým dětem. Nezřídka si je děti strkají do nosu nebo ucha. Hrozí také spolknutí nebo vdechnutí.

- Domácí lékárnička - kromě dezinfekce, jejíž koupě je dnes téměř nadlidský výkon, doporučujeme, mějme v lékárničce taky: léky, které v rodině užíváme, léky proti bolesti a proti teplotě (u malých dětí ve vyhovující formě a ideálně dvě účinné látky na prostřídání), léky na řešení zažívacích potíží, obvazy a náplasti...

 

Udržujme pro své děti bezpečný domov.

All comments