Missing maps

 

Missing Maps – mapujeme bílá místa na zeměkouli pomáháme tím humanitárním organizacím

Každý den řeší týmy humanitárních organizací operujících v odlehlých částech světa logistické problémy typu: „Kolik tam žije lidí?“, „Jak se tam dostaneme?“, „Dá se tam dojet osobním, terénním nebo nákladním automobilem?“. K řešení těchto situací jim pomáhají podrobné mapy území kde operují. Ovšem i v dnešní době existují místa, která nejsou podrobně zmapovaná a na standardních mapách se jeví jaké bílá, žlutá či zelená místa o rozměrech mnoha čtverečních kilometrů. Ale i v těchto bílých, žlutých či zelených místech žijí či přežívají lidé, kterým se snaží humanitární organizace pomoci.

Ačkoli se může zdát nepředstavitelné, díky moderním technologiím lze třeba i v Praze či České republice vytvářet podrobné mapy území, které jsme nikdy neviděli a pravděpodobně ani nikdy neuvidíme a tím výraznou měrou pomoci humanitárním organizacím v jejich práci. Díky velice jednoduchým mapovacím nástrojům dokáže každý po krátkém zhruba půlhodinovém zaškolení vytvářet mapy. Postačí mu k tomu pouze notebook a počítačová myš.

Spoluprací projektu Open Street Map, Lékařů bez hranic, Amerického červeného kříže a Britského červeného kříže vznikl projekt Missing Maps, který tato bílá místa mapuje.

Český červený kříž se zapojil do této činnosti a ve spolupráci s Československou kanceláří Lékařů bez hranic zahajuje svou činnost březnovým mapathlonem, což je zhruba dvě a půlhodinové setkání dobrovolníků, kteří se na začátku setkání vše potřebné naučí a potom s ostatními účastníky zmapují kousek světa, kde zrovna operují humanitární organizace a potřebují podrobnou mapu území.

All comments